Anadolu ve Balkan kültür gecesinde seyirci rekoru kırıldı
100 BİN KİŞİLİK KONSER ALANI DOLDU TAŞTI
Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali Mersin’den Yozgat’a, Yozgat’tan Balkanlar’a geniş bir yelpazede kültür köprüsü kuruldu. Yozgat’ın testi kebabı, Balkanlar’ın gelin kınası, Mersin’in halk oyunları aynı sahneyi paylaştı. Ankaralı sanatçılar Hüseyin Kağıt ve Oğuz Yılmaz, seyirci rekorunu kırarak 100 bini aşkın kişiye konser verdi.
Etimesgut Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Anadolu’dan Mersin ve Yozgat ile Balkanlar’ı bir araya getirdi. Festivalin 8. gününde, Anadolu ve Balkan kültürü kaynaştı. Türk Beyleri Kent Meydanı’nı dolduran onbinlerce kişi, Anadolu ve Balkan kültürlerini yakından tanıdı.
MERSİN İLK KEZ KATILDI
Bu yıl festivale ilk kez katılan Mersinliler, Anamur Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundular. Yöresel kıyafetleriyle büyük alkış alan folklör ekibinin ardından, mahalli sanatçı Ali Rıza Yılmaz Mersin türküleri okudu. Mersinliler Dernek Başkanı Nihat Kaçar, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ile Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye plaket takdim etti. Başkan Türe, Anamur’dan getirdiği muzları sahnede seyircilerle paylaştı.
BALKAN KINASI
Balkan Göçmeleri Vakfı(BİSAV) programında, önce Balkan türküleri yankılandı, ardından Bulgaristan Razgıratın Işıklar Folklor ekibi yöresel kına gecesini sahneledi. Gösteride, Balkan ve Anadolu kültürünün benzerlikleri dikkat çekerken, başkentliler, folklör ekibine büyük ilgi gösterdi. BİSAV kurucusu ve onursal başkanı 94 yaşındaki Osman Kılıç, sahnede duygusal anlar yaşadı. Balkan gecesinde eski günleri tekrar yaşadığını belirten Kılıç, kardeş Türk halkının desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini ifade ederek, Başkan Demirel’e teşekkür etti. MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen’in de katıldığı gecede, BİSAV Başkanı Yüksel Özkale Başkan Demirel’e çeşitli yöresel hediyeler takdim etti.
YOZGAT KÜLTÜRÜ
Yozgatlılar Derneği, düzenlediği geceyle Yozgat kültürünü başkente taşıdı. Turkuaz Halk oyunu ekibi, Türkiye’nin ortasında yer aldıkları için her telden her dilden değişik yörelere ait oyunları sergilediler. Dernek Başkanı Ebuzer Gıffari Bakır’ın Yozgat şivesiyle okuduğu şiirler tam not aldı. Yozgatlılar bu yıl da geleneği bozmadı. Meydanda pişirilen desti kebabını sahnede seyircilere tanıttılar. Destiler, MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya ile Başkan Demirel ve diğer protokol üyeleri tarafından kırıldı. Testi kebapları daha sonra vatandaşlara ikram edildi. Katılımcılara Yozgatspor atkısı hediye edildi.
ANKARALI SANATÇILAR REKOR KIRDI
Gecenin finalinde Ankaralı sanatçılar Hüseyin Kağıt ve Oğuz Yılmaz sahne aldı. Türk Beyleri Kent Meydanı hınca hınç dolarken, birçok vatandaş konseri meydanın dışında izlemek durumunda kaldı. Emniyet kayıtlarına göre 100 bini aşkın seyircinin konser alanına geldiği tespit edildi. Her yaştan başkentli, sanatçıların konserini keyifle izledi. Önce Hüseyin Kağıt sahne aldı. Sanatçı, arabesk şarkılarının yanı sıra oyun havalarıyla başkentlileri coşturdu. Daha sonra Etimesgutlu ünlü sanatçı Oğuz Yılmaz muhteşem bir konser verdi. Yılmaz, sevilen türkülerini hayranları için seslendirdi. Alanı dolduran onbinler, türkülere hep bir ağızdan eşlik ettiler. Ankara oyun havalarında, Başkan Demirel vatandaşlarla birlikte oynadı. Yaklaşık 2 saat süren konserlerle Ankaralılar keyifli bir hafta sonu yaşadı. Konser sonunda Başkan Demirel, her iki sanatçıya çiçek ve plaket verdi.