Anadolu Günleri Festivali 1 milyon kişiyi ağırladı

Etimesgut Belediyesi’nin 11. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, düzenlenen muhteşem etkinliklerle sona erdi. Final gecesi, Azerbaycan etkinlikleri, Fetihten Zafere Türk defilesi, Ankaralı seymenler, Konyalı semazenler ve yöresel oyunlarla renklendi. Gecenin finalini ünlü sanatçı Demet Akalın yaptı. 10 gün 10 gece süren festival etkinliklerini, 1 milyona yakın başkentli izledi.

29 Ağustos’ta başlayarak 10 gün 10 gece süren Etimesgut Belediyesi Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde final heyecanı yaşandı. Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen gala gecesini, 120 bin kişi izledi. Finalde önce Azerbaycan gecesi düzenlendi. “Tek Millet İki Devlet” sloganıyla gerçekleşen Azerbaycan gecesinde, dev Türk bayrakları ile Azerbaycan bayrakları yan yana dalgalandı. Azerbaycanlı sanatçılar Azerice ve Türkçe şarkılar okuyarak meydanı coşturdular. Azeri dansçılar da izleyenlerden tam not aldı. Türkiye’de de geniş hayran kitlesi bulunan Azeri sanatçı Azerin, verdiği konserle büyük alkış aldı.

Azerbaycan gecesinin sonunda Etimesgut’un kardeş şehri olan Azerbaycan’ın Şirvan Valisi Merdan Camalov, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e çeşitli yöresel hediyeler takdim etti. Festivalin finalinde Türk dünyasının ünlü modacısı Abdullah Öztoprak’ın koreografisiyle 200 kişinin yer aldığı “Fetihten Zafere” adlı defile yer aldı.
Defile, önde mehteran ekibi, ardında Osmanlı askerleri ve padişah mizanseniyle başladı. Türk Beyleri Kent Meydanı’nın Selçuk mimari tarzıyla inşa edilmiş kale kapılarından giren Osmanlı ordusu, seyircilerin içerisinden alkışlarla sahneye kadar yürüdü. Defile sırasında meydanda 10 semazen döndü. Yine meydanın duvarlarında seymen ekipleri geleneksel kıyafetleriyle koreografiye dahil oldular. Sahneye gelen mankenler, Osmanlı kıyafetleriyle podyumda seyircileri selamladılar. Başkentliler, defileyi uzun süre alkışladılar.

Gecenin finalinde ünlü sanatçı Demet Akalın sahne aldı. Akalın, sevilen eski ve yeni şarkılarından oluşan geniş repertuarıyla başkentlilere müzik ziyafeti sundu. Ünlü sanatçı, Ankara’da uzun süre yaşadığını belirterek, memleketinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Akalın, başkenti şarkılarıyla salladı. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve eşi İlknur Demirel, konseri sonunda sanatçıya çiçek ve plaket verdi.

10 GÜNDE 1 MİLYON ZİYARETÇİ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bu yıl 11.’sini gerçekleştirdikleri Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin yıldan yıla büyüyerek, artık bütün Türk dünyasında bilinen ve takip edilen uluslar arası bir boyut kazandığını ifade etti. Demirel, 10 gün 10 gece süren ve akşam etkinliklerini her akşam ortalama 100 bin kişinin takip ettiği, toplamda ise 1 milyona yakın kişinin takip ettiğini belirterek; “Etimesgut’un festivali artık Ankara’nın festivali oldu” diyerek, ziyaretçilere ve destek verenlere teşekkür etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ