festival
Etimesgut Belediyesi’nin Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 28 Ağustos’ta başlayacaktı
FESTİVAL İPTAL EDİLDİ
Etimesgut Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, ülkede artan şiddet ve terör olayları dolayısı ile iptal edildi. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel; “Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar ve toplum psikolojimiz, çok önem verdiğimiz kültür ve sanat festivalimizi gerçekleştirmeye elvermemektedir” diyerek, hazırlıkları 1 yıl süren ve her yıl 10 gün 10 gece devam eden festivali iptal ettiklerini açıkladı.
“TERÖRÜ LANETLİYORUZ”
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, terörün ve şiddetin her türüne karşı olduklarını belirterek, artan terör eylemlerini kınadı. “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, devletimizin ve güvenlik güçlerimizin bu belanın üstesinden kısa sürede ve mutlak surette geleceğine yürekten inanıyorum” diyen Demirel, birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için her yıl gerçekleştirdikleri Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’ni, ülkenin içinde bulunduğu şartlar dolayısı ile gerçekleştiremeyeceklerini söyledi.
“FESTİVALİMİZİ YAPAMIYORUZ”
Başkan Demirel, bu yıl 28 Ağustos 6 Eylül tarihleri arasında 12.’sini gerçekleştirecekleri ve Türk Devlet ve toplulukları ile Anadolu illerini Ankara’da buluşturan ve her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı festivali, gerçekleştiremeyeceklerini açıkladı. Demirel; “Her yıl sivil toplum örgütlerimiz, Türk devletlerimizin elçilikleri ve Türk topluluklarımızın temsilcilikleri düzeyinde katılımla; Türkiye’nin ve Türk dünyasının festivali olarak gerçekleştirdiğimiz, bu yıl da uzun zamandır hazırlığını yürüttüğümüz; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin festivalini, maalesef bu yıl birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelen tehditler dolayısı ile gerçekleştiremeyeceğiz. Her şeye rağmen ve milli birliğimize yönelen tehditlere karşı bu festivalimizi gerçekleştirerek teröre karşı da duruşumuzu göstermek isterdik. Lakin, terör saldırıları dolayısı ile verdiğimiz şehitlerimizin acısı her gün ocaklarımıza düşerken, milletimizin yasını yüreğimizde yaşarken; kültür ve sanat etkinliklerimizle birlikte konser ve eğlence programlarını da yoğun olarak içeren festivalimizi, yapmamız düşünülemezdi. Üzgünüz, bu şartlarda festivalimizi gerçekleştirmeyi uygun görmüyoruz ve iptal ediyoruz” dedi.
PROGRAMDA NELER VARDI?
Etimesgut Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak Eylül ayında gerçekleştirdiği ve 10 gün 10 gece süren Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’ne Anadolu illeri ile birlikte Türk devlet ve toplulukları katılarak kültür ve sanatlarını tanıtıyorlar. Festivalde, Türkiye’nin ve Türk dünyasının ünlü sanatçıları ve toplulukları sahne alıyor. Bu yıl 12’si gerçekleştirilecek olan festivalde ünlü sanatçılar Murat Dalkılıç, İrem Derici, Kıraç, Soner Sarıkabadayı, Gökhan Tepe, Ziynet Sali, Kutsi, Işın Karaca, Ferhat Göçer ve Sıla konser verecekti. Festivalle birlikte konserler de iptal edildi.