1S8A7113

Türk kültür ve sanatına ait ne varsa Etimesgut’ta buluşturuyor, kültür köprüleri kuruluyor

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Çankırı, Gaziantep ve Kırım arasında kültür köprüsü kuruldu. Çankırı ve Gaziantep kültürü kaynaştı. Meydan, Kırım türküleriyle inledi. 

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 4. gününde Gaziantep, Çankırı ve Kırım kültür ve sanatları Etimesgut’ta buluştu.

GAZİANTEP GECESİ

Gaziantep yöresi halk oyunları ekibi, yöresel kıyafetleriyle sunduğu gösteriyle büyük beğeni topladı. Gaziantep Dernek Başkanı İsmail Birelli, Başkan Demirel’e ceviz ağacına işlemeli, üzerinde “Hz. Muhammed (SAV) ve Allah” lafzının nakşedildiği plaket takdim etti. Demirel, işlemenin çok büyük emek ve ince işçilik gerektirdiğini ifade ederek dernek yönetimine teşekkür etti.

Çankırı gecesi, birbirinden renkli etkinliklerle Türk Beyleri Kent Meydanı’nı dolduran on binlerce başkentliden tam not aldı. Çankırı yarenleri sahneye çıktı, asırlardır süregelen yaren kültürünü sergiledi. Yarenler, orta oyunlarıyla izleyenleri kahkahalara boğdular. Verdikleri ince toplumsal mesajlarla da dikkat çeken yarenler, oyunlarına vatandaşları da dahil ettiler. Çankırılılar Dernek Başkanı Şenel Yalçın, Başkan Enver Demirel’e yaren kıyafeti giydirdi, “baş ağa” ilan etti. Demirel, “baş ağa” kıyafetleriyle vatandaşları selamladı.

KIRIM TÜRKÜLERİ

Anadolu kültür ve sanatlarının ardından, Kırım Tatarları sahne aldı. Kırım halk sanatçısı Selma Ağat şarkılarıyla alkış aldı. Kırım Gelişim Vakfı ve Kırın Tatarları Derneği’nin folklor ve dans ekipleri, ayrı ayrı sundukları gösterilerle nefes kestiler. Kırım gecesi boyunca alanda Ayyıldızlı Türk Bayrağı ile Kırım bayrakları yan yana dalgalandı. Konuklara Kırım’ın özel çiböreği ikram edildi. Gaziantep, Çankırı ve Kırım kültür ve sanatlarıyla 7 Eylül tarihine kadar, Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda olacak.